Nem mindennapi látványban lehetett részük az oroszországi Csuvasföldön élőknek 2018. február 1-én, naplementekor.
Eduard Vazhorov munka közben kipillantva az ablakon vette észre a hihetetlen fényjelenséget. A Nap éppen lebukott a látóhatár mögé, és szinte rögtön utána egy hatalmas, narancssárga színben pompázó fényoszlop tört az ég felé a helyén. Olyan hihetetlen volt a látvány, hogy otthagyva munkáját, kiment az erkélyre, hogy fotózzon. A látványosság nagyjából 15 percig volt látható, majd fokozatosan elhalványult.
A Wikimedia szerint az ehhez hasonló naposzlopok a leggyakoribb naphaló típusok közé sorolhatóak. A magyarázat a fotóst nem győzték meg arról, hogy természetes jelenségről van szó. Ő még sosem látott ilyesmit, sőt még csak nem is hallott róla, bár a többi halo jelenséget jól ismeri…
A naposzlop napkelte vagy napnyugta körül látható oszlopszerű fényjelenség, melyet általában a nagyobb méretű lapkristályok felületéről visszaverődő fény hoz létre. Valójában nem fénytörési jelenség, a fény csupán visszaverődik. Kialakulásának feltételei azonban oly mértékben hasonlatosak a halójelenségéhez, hogy ebbe a kategóriába sorolják. A naposzlop elhelyezkedhet a Nap alatt vagy felett, sokszor akkor is látható, ha a Nap még vagy már a horizont alatt van.
Bárhogy is szeretnénk, sajnos nincs köze a földönkívüliekhez… viszont nagyon látványos!
Gyönyörű látványosság, gratulálok annak a hitetlenkedő fotósnak 🙂 Ahelyett, hogy háborog, inkább legyen büszke, hogy ilyen fényjelenséget lencsevégre tudott kapni. Sokan örülnének neki annak , ha ilyen fotó lenne a tarsolyukban.